top of page
Search
  • Writer's pictureUstudy Israel

מבחני אנגלית למטרת קבלה ללימודים בחו"ל

Updated: Jun 17, 2020

למרות שישנו מבחר די גדול של מבחני ידע באנגלית, לעיתים קרובות, סטודנטים ששפת האם שלהם אינם אנגלית, והמעוניינים ללמוד במדינות דוברות אנגלית נדרשים לעבור מבחן ידע לבדיקת רמת האנגלית שלהם. מוסדות לימוד רבים מקבלים מבחנים שונים ולכן כדאי לדעת מה ההבדלים העיקריים בין המבחנים, כדי שתוכלו לבחור את המבחן המתאים לכם יותר ולקבל ציון גבוה יותר.


כאשר תתחילו את ההרשמה למוסד לימודים כל שהוא דרך applywave.com תתבקשו להעלות את הציון שלכם באחד ממבחני האנגלית. תצטרכו לבחור מבחן אחד מבין מספר אפשרויות ולקבל ציון מתאים בהתאם לדרישות של כל מוסד לימודים. אל דאגה! ב-applywave תוכל לבדוק איזה ציון אתם צריכים לקבל בכל מוסד אליו תבחרו להירשם.


בבואכם להחליט לגבי איזה מבחן, נסו לענות לעצמכם על השאלות הבאות:

האם אתם צריכים להבחן למטרת לימודים אקדמיים? האם נוח לכם יותר עם אנגלית אמריקאית או בריטית? (גם מבחינת מבטאים וגם מבחינת אוצר מילים וביטויים). האם אתם מתקשים באופן חריג להשאר מרוכזים במבחנים ארוכים? האם אתם מקלידים במהירות גבוהה?

האם אתם מרגישים נוח עם שאלות מסוגים שונים או שאתם מעדיפים בעיקר שאלות רבות ברירה (שיטה אמריקאית)?


השאלות האלה חשובות משום שה IELTS הוא מבחן בריטי והחלק הראשון של ה-TOEFL וכל מבחן ה-iTEP  בשיטה אמריקאית. המבחנים גם נבדלים באופן בו הם מועברים. הנה מספר דברים לקחת בחשבון כשאתם באים להחליט בין המבחנים.


האם אתם צריכים להבחן למטרת לימודים אקדמיים? אם התשובה לשאלה זו היא חיובית, המשיכו לקרוא:

האם נוח לכם יותר עם אנגלית אמריקאית או בריטית?

אם אתם מנוסים יותר באנגלית בריטית (או אוסטרלית), הרי שה IELTS  הוא האפשרות העדיפה מבחינתכם, שכן בשל היותו מבחן בריטי, גם המבטאים בקטעי השמע וגם אוצר המילים והביטויים בחלקי השמע והקריאה נוטים לכיוון האנגלית הבריטית. אם אתם דווקא חובבי סרטים הוליוודיים ומרבים להשתמש בביטוי OMG!,  מבחן הTOEFL אוiTEP  יהיה לכם כנראה נוח יותר.


האם אתם מקלידים במהירות גבוהה?

למבחנים חלק של כתיבה. ב TOEFL  ו iTEP יש להקליד את החיבורים על מחשב, ב IELTS  תתבקשו לכתוב אותם על דף. אם אתם מקלידים לאט, כדאי לשקול להעדיף את מבחן IELTS.


האם אתם מתקשים באופן חריג להשאר מרוכזים במבחנים ארוכים?

מבחן TOEFL  נמשך ארבע שעות לערך, לעומת שעתיים וארבעים וחמש דקות בלבד ב IELTS ושעה וחצי ב iTEP - עם זאת, זכרו שמבחן קצר יותר אינו בהכרח גם קל יותר.


האם אתם מרגישים נוח עם שאלות מסוגים שונים או שאתם מעדיפים בעיקר שאלות רבות ברירה (שיטה אמריקאית) ?


השאלות בחלקי הקריאה והשמיעה של מבחניו  TOEFL ו iTEP הן שאלות רבות ברירה עם תשובה אחת נכונה. במבחן IELTS מאידך, תפגשו סוגים שונים של שאלות, כולל שאלות רבות ברירה, השלמת משפטים, שאלות פתוחות, תרגילי התאמה בין פריטים שונים ועוד. אם אינכם מרגישים נוח עם שאלות שאינן רבות ברירה, לכו על מבחני  TOEFLו iTEP.

המבחנים בנויים מארבעה חלקים – קריאה, שמיעה, דיבור וכתיבה. והרי ההבדלים.


קריאה

TOEFL  / iTEP - חלק הקריאה כולל שלושה או ארבעה קטעי קריאה, ונמשך 60 או 80 דקות(בהתאמה למספר הקטעים). קטעי הקריאה הינם בהיקף של כ 700 מילים ונלוות לכל אחד מהם בין 12 ל 14 שאלות, אשר רובן רבות ברירה עם תשובה אחת נכונה. קטעי הקריאה הינם בנושאים אקדמיים שונים.

IELTS - חלק הקריאה נמשך שעה וכולל שלושה קטעי קריאה בנושאים אקדמיים שונים. השאלות הן מסוגים שונים, כמפורט לעיל


שמיעה

TOEFL  / iTEP - חלק השמיעה אורך בין 60 ל 90 דקות וכולל קטעי שיחה (בין סטודנטים או בין סטודנט ומרצה) וקטעי הרצאה בנושאים אקדמיים שונים. יש לסכם את הדברים על דף טיוטה משום שניתן לשמוע כל קטע רק פעם אחת. לאחר שמיעת כל קטע יש לענות על חמש או שש שאלות, הכל רבות ברירה.

IELTS - חלק השמיעה במבחן IELTS נמשך חצי שעה. בחלק השמיעה במבחן  IELTS יש לענות על השאלות תוך כדי שמיעת הקטע, אך לפני שמיעתו יש זמן לעבור על השאלות. קטעי השמיעה מחולקים לרוב לשני חלקים וכך יותר קל לעבור על השאלות. השאלות הן מסוגים שונים, כולל השלמה של מילים חסרות, שאלות פתוחות, שאלות רבות ברירה ועוד.


כתיבה

TOEFL  - חלק הכתיבה אורך חמישים דקות וכל הכתיבה נעשית על מחשב. בחלק זה שתי משימות כתיבה. הראשונה היא משימה אינטגרטיבית, אשר בתחילתה תקראו טקסט קצר בנושא אקדמי כלשהו, ולאחר מכן תשמעו קטע הרצאה העוסק בנושא עליו קראתם. במשך 20 דקות ולאורך כ 200 מילים תצטרכו לסכם את עיקרי הרצאה ולתאר באיזה אופנים היא מתייחסת לנאמר בקטע הקריאה. משימת הכתיבה השניה אורכת 30 דקות והיא בעצם כתיבה של חיבור בנושא כללי כלשהו. ההיקף הנדרש במשימה זו הוא בערך 300 מילים.

IELTS - חלק הכתיבה נמשך שעה וכולל, בדומה למבחן TOEFL, שתי משימות כתיבה. הכתיבה מתבצעת על דפים ולא על מחשב. במבחן זה עליכם לחלק בעצמכם את הזמן הנתון בין שתי המשימות. ההמלצה היא להקדיש עשרים דקות למשימה הראשונה, שבה תתבקשו לתאר לאורך לפחות 150 מילים מידע שניתן בצורה של גרף או טבלה. לאחר מכן ישארו לכם כארבעים דקות למשימת הכתיבה השניה שהינה חיבור, בדומה למשימת הכתיבה השניה במבחן TOEFL.


דיבור

TOEFL  - חלק הדיבור ב TOEFL גם הוא ממוחשב לחלוטין, כאשר תשובותיכם מוקלטות ומועברות באינטרנט לבודקים. הוא כולל שש משימות דיבור. שתי המשימות הראשונות הינן עצמאיות: באחת מהן תתבקשו לתאר משהו או מישהו, ובשניה תתבקשו לבחור העדפה שלכם מבין שתי אפשרויות נתונות. בארבע המשימות האחרונות תקבלו מידע לפני השאלה, פעמיים בצורה של טקסט פלוס קטע שמיעה ופעמיים בצורה של קטע שמיעה בלבד. ארבע השאלות האחרונות, האינטגרטיביות, יבקשו מכם לענות על שאלה הקשורה במידע שקיבלתם. לפני כל תשובה ינתן לכם זמן של בין 15 ל 30 שניות להכין את תשובתכם, והזמן המוקצב לכל תשובה הוא 45 שניות או 60 שניות, בהתאם לסוג המשימה.


IELTS - חלק הדיבור מתבצע מול בוחן אנושי. הוא נמשך בין עשר דקות לרבע שעה וכולל שלושה חלקים – חלק ראשון הוא הכרות ויכלול מספר שאלות לגביכם, חלק שני שהוא משימה עצמאית ובו תקבלו כרטיס עם הנחיות לתיאור משהו או מישהו וכעבור דקה תצטרכו לתת תשובה של בין דקה לשתיים וחלק שלישי שבו ישאל אתכם הבוחן מספר שאלות כלליות ורחבות יותר בנושא הקשור למשימה השניה.


מבחן נוסף שצבר תאוצה בשנה האחרונה הוא מבחן דואלינגו = Duolingo English Test היתרון של המבחן הזה שניתן לעשות אותו אונליין מהבית, ישירות מהמחשב שלכם, מתי שנוח לכם. המבחן אורך שעה ותוצאות מתקבלות במהירות. בגלל הקורונה והגבלות של ריחוק חברתי, הרבה בתי ספר בעולם החליטו לקבל את התוצאות של המבחן הזה כדי להקל גם על התלמידים וגם על בתי הספר בתהליך הקבלה.

809 views0 comments

Comments


bottom of page